Do poczytania

Poniżej kilka tytułów książek, które szczególnie mogę polecić osobom lubiącym literaturę podróżniczą oraz reportaże. Jeżeli zastanawiasz się nad prezentem dla kogoś bliskiego, kogoś kto lubi podróżować myślami z palcem w książce to właśnie masz przed sobą gotową listę prezentów na najbliższe kilka lat.  Celowo pomijam pozycje, które każdy, nawet mało zorientowany w temacie około podróżnym zna. Nie ma przecież większego sensu polecać Wam książek Cejrowskiego lub Kapuścińskiego (kolejność przypadkowa)? Starałem się wybierać książki łatwe, lekkie i przyjemne w odbiorze.

2013-11-05 18.52.05Podręcznik przygody rowerowej, Anna i Robert Maciąg oraz przyjaciele. Wyd. Bezdroża. – tytuł idealnie odzwierciedla to co w książce. Na początek kilka przykładowych relacji z wypraw rowerowych, tych małych i tych większych, a na koniec garść informacji praktycznych na temat podróży na dwóch kołach. Dobra pozycja na początek.
Kuba – Daleka piękna wyspa, Agnieszka Buda – Rodriguez. Wyd. Zysk i Sp.  – kapitalne wspomnienia Polki, która w czasach poprzedniego ustroju wyjechała na Kubę za swoim mężem. Duża dawka humoru sprawia, że książkę bardzo przyjemnie się czyta. Nie jest to książka podróżnicza, bardziej formą przypomina wspomnienia, a że autorka miała bardzo barwne życie – jest co wspominać.
Prowadził nas los, Kinga & Chopin. Wyd. Poznaj Świat – pozycja numer jeden na mojej osobistej liście.  Czteroletnia wyprawa autostopem dookoła świata w formie dziennika. Osobiści przeczytałem kilka razy, wydaje mi się, że ta książka miała największy wpływ na podjęcie decyzji o naszej podróży. Niesamowite przygody, świetne zdjęcia. Ciekawe jest to, jak zmienia się język pisania autorki w ciągu kilku lat podróży. Jeżeli ktoś nie czytał – bardzo polecam.
Zew natury – moja ucieczka na Alaskę, Guy Grieve. Wydawnictwo Dolnośląskie – jeżeli mieszkasz w mieście i ciągle marzysz o zaszyciu się gdzieś w górach lub na głębokiej prowincji, to znalazłeś właśnie książkę dla siebie. Samotna przeprawa autora książki z zimą na Alasce. Własnoręcznie wybudowana chata w środku lasu, walka z niedźwiedziami  i poleganie tylko na sobie w czasie 40 stopniowych mrozów. Doskonale się czyta, szczególnie polecam osobom z zacięciem do survivalu.

[wp_ad_camp_1]

Przejażdżka po Rosji, Andrzej Wróblewski. Wydawnictwo Zysk i Sp. – myślisz, że robienie interesów z Rosjanami jest łatwe?  Mylisz się. Garść wspomnień osoby, która często wyjeżdżała do Rosji w celach biznesowych. O tym jak się kupuje u naszych sąsiadów pociąg załadowany drewnem, jak wejść do samolotu rejsowego bez biletu, oraz wiele innych absurdów, które są możliwe tylko w Rosji.
Wyprawa wzdłuż Amazonki, Ed Stafford. Hachette Polska Sp. z o.o. – ostatnio autor zyskał na popularności w Polsce dzięki swojemu programowi  „Poza Cywilizacją” w Discovery Chanel. Książka z gatunku „ja wam pokażę”. Zanim autor zastąpił Bear’a,Grylls’a w telewizyjnych kanałach tematycznych wydał dziennik ze swojej pieszej wędrówki wzdłuż Amazonki. Ot taki spacerek – osiem tysięcy kilometrów przez mokradła.  Po przeczytaniu tej ksiązki twoje problemy staną się błachostką.
Biała gorączka i Dzienniki Kołomyjskie – Jacek Hugo Bader. Wydawnictwo Czarne. Jak dla mnie najlepsze reportaże z Rosji ostatnich dziesięcioleci. Książki się dosłownie wchłania. Alkoholizm, problemy mniejszości w Rosji, bogactwo kontra bieda to tylko niektóe tematy poroszane przez autora. Bardzo polecam.
Samsara i Gorączka – Tomek Michniewicz. Wyd. Otwarte. Obowiązkowa pozycja na półce każdego książkowego podróżnika. Poszukiwacze złota i skarbów, ochrona dzikich zwierząt w afrykańskich parkach narodowych to niektóre tematy tych książek. Recenzja, mówiąca o książkach Michniewicza jako o literaturze awanturniczej doskonale pasuje.
Goniąc Marzenia czyli podróż poślubna dookoła świata – Monika i Michał Przybysz. Wyd. Zysk i Sp. Historia pary, która ruszyła z plecakami w podróż dookoła świata. To co wyróżnia tę książkę to wiele praktycznych rad, między innymi o jachto stopie, czyli jak złapać na stopa jacht z Azji do Nowej Zelandii.
Książka o pięknej podróży – Danuta Gryka. Rosner i Wspólnicy.  Kolejnej para, która miała odwagę porzucić wygodne życie w Polsce i ruszyć z plecakiem w świat. Książka napisana w zupełnie innym stylu niż pozycja wyżej, dlatego polecam tę ksiązkę aby spojrzeć na podróż z innej strony.
Zagubiony w Chinach – J. Maarten Troost. Wydawnictwo Dolnośląskie. Jeżeli masz jakiekolwiek wyobrażenia na temat Chin to na pewno je zmienisz po przeczytaniu tej książki.  Dobra lektura na początek, aby zobaczyć Chiny okiem człowieka zachodniej cywilizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *