Bandari

Posted on Posted in Iran

Podróżując po Iranie z północy na południe, wzdłuż zachodniej granicy, byliśmy świadkami jego etnicznej  różnorodności. Przekraczaliśmy granicę w irańskim Kurdystanie z ludnością silnie związaną z kulturą kurdyjską, o której już wiele pisaliśmy. Im dalej na południe, bliżej granicy z Irakiem, poznawaliśmy więcej Arabów, którzy zamieszkują głównie prowincję zwaną Khuzestanem oraz wybrzeże Zatoki Perskiej. Tam zwani są ludźmi Bandari. Obok „rodowitych” Irańczyków – Persów, chełpiących się pochodzeniem elamickim sprzed 3000 lat, Iran zamieszkują jeszcze ludzie Azaris z północy, mówiący mieszanką tureckiego i farsi, Lors z własnym dialektem i in. Ale do napisania tego tekstu zainspirowało nas jednak południe, a dokładniej ubiór ludzi Bandari.

Pakistańska kobieta wśród ludzi irańskiego wybrzeża
Pakistańska kobieta wśród ludzi irańskiego wybrzeża

[wp_ad_camp_1]

 

Mężczyźni nie wyróżniają się jakoś szczególnie na ulicach – „Persowie” zazwyczaj ubrani są po europejsku, arabscy mężczyźni noszą tuniki i szerokie bufiaste spodnie w jednym kolorze albo białe suknie i chusty na głowie. Kurdowie mają swój własny, niepowtarzalny „unifrom”, a Bakhtiyarzy noszą wełniane biało-czarne kamizelki i czarne okrycia głowy.

Młodzi arabscy mężczyźni
Młodzi arabscy mężczyźni

Inaczej rzecz ma się z kobietami, te zgodnie z pochodzeniem ubierają się bardziej zróżnicowanie. Starsze Iranki w całym kraju wdziewają czarne czadory, raczej nie zakrywają już twarzy (hedżab), młodsze używają kolorowe czadory lub tylko chusty, biodra zaś okrywają tunikami i płaszczami. W większych miastach dziewczyny wdziewają coraz krótsze tuniki, a włosy odsłaniają już odważniej. Oczywiście wszystko adekwatnie do pochodzenia, miejsca zamieszkania i stopnia religijności. Lecz kobiety z wybrzeża, kobiety Bandari na tle tych miejsc, które odwiedziliśmy , wyróżniają się najbardziej. Noszą się bardzo barwnie. Pod kwieciste pastelowe czadory, zawijane podobnie jak hinduskie sari (szamat), ubierają kolorowe jaskrawe spodnie ze złoconymi zdobnymi lamówkami. Twarze przykrywają maskami  (burka), czasem kwiecistymi pełnymi (charakterystyczne dla Bandar-Lengeh, a czasem po prostu czarnymi okalającymi oczy (region miejscowości Minab). Co ciekawe, podobno maski rozpowszechniły się od czasów kolonialnych wpływów Portugalii, noszenie ich nie wynikało z powodów religijnych.

Plaża w Bandar-abbas. Typowy ubiór irańskiej kobiety
Plaża w Bandar-abbas. Typowy ubiór irańskiej kobiety
Południe kraju jest bardziej kolorowe, jeśli chodzi o czadory
Południe kraju jest bardziej kolorowe, jeśli chodzi o czadory
To typowy strój nabrzeża - pastelowe czadory i jasne suknie
To typowy strój nabrzeża – pastelowe czadory i jasne suknie
Czadory przeważnie mają jakieś wzory, ale pod nimi kryją się bardziej zdobne szerokie spodnie, zwężane przy kostce
Czadory przeważnie mają jakieś wzory, ale pod nimi kryją się bardziej zdobne szerokie spodnie, zwężane przy kostce
Spodnie kosztują dużo, jest to wyrób ręczny.
Spodnie kosztują dużo, jest to wyrób ręczny
Kobiety południa
Kobiety południa
To typowy strój kobiet Bandari, maski mają różne kształty i kolory
To typowy strój kobiet Bandari, maski mają różne kształty i kolory
Ach, kobiety Bandari...
Ach, kobiety Bandari…
To tylko irańska turystka paradująca w masce kobiet Bandari, ale oryginalne trudno było sfotografować
To tylko irańska turystka paradująca w masce kobiet Bandari, ale oryginalne trudno było sfotografować. W każdym razie niektóre kobiety ubierają czarne, zasłaniające tylko pół twarzy maski

W nabrzeżnych miastach często spotyka się pakistańskie kobiety z naręczem małych żebrzących umorusanych dzieci. Łatwo można je rozpoznać po kwiecistych, ale ciemnych czadorach i ciemniejszych twarzach znacznie różniących się kształtem od irańskich i arabskich.

Pakistańska kobieta
Pakistańska kobieta
Pakistańska kobieta z dziećmi
Pakistańska kobieta z dziećmi

[wp_ad_camp_1]

 

Wszystkie stroje są przepiękne, niestety trzeba mocno się natrudzić z robieniem im zdjęć, bo w przypadku Pakistanek ryzykuje się niewzruszoną natarczywością w żebraniu, a kobiety Bandari obrażają się i mogą zareagować agresywnie. Zapewne zależy to od samych kobiet, ale my zawsze staramy się robić zdjęcia z ukrycia i raczej z większej odległości.

3 thoughts on “Bandari

  1. I have noticed you don’t monetize zawszepodwiatr.pl, don’t waste your traffic, you can earn additional cash every month with
    new monetization method. This is the best adsense alternative
    for any type of website (they approve all sites), for more info simply search in gooogle: murgrabia’s tools

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *