Akropol w Bergamie

 

Bergama to starożytny grecki Pergamon z akropolem górującym nad współczesnym miasteczkiem. Jak na pewno wszyscy wiedzą, Pergamon kojarzy się głównie z pergaminem, który tam właśnie wytwarzano na szeroką skalę i udoskonalono jego wyrób po nałożeniu embarga na wywóz papirusu do tego miasta. W samym mieście niewiele jest punktów sprzedaży tego podłoża piśmienniczego, nam pokazano tylko jeden. Nasi gospodarze znali tylko ten.

Sklep z Pergaminem

Sklep z Pergaminem

W nim udało się nam porozmawiać z właścicielką, która „pobierała” lekcje pergaminnictwa u ostatniego mistrza pergaminu w tym regionie. Chyba zostanie jego następcą, bo ów mistrz jest już 83-letnim staruszkiem. Mogliśmy dzięki niej obejrzeć film o garbowaniu, ścienianiu, oczyszczaniu, bieleniu i prostowaniu skór, co szczególnie zainteresuje konserwatorów zabytków, szczególnie papieru:) Przygotowanie jednego płata trwa 25 dni, moczenie w wapnie i w wodzie wykonuje się kilka razy aż do otrzymania cienkiego, miękkiego kawałka pergaminu. Po dawce nauki, ach jak dobrze, wyruszyliśmy na akropol… kolejką górską:) Wiedzieliśmy, że styczeń nie obfituje w turystów, ale na wzgórzu nie było żywej duszy, ach jak dobrze kolejny raz:)

Akropol to oczywiście ruina, nic nowego. Ale całkiem dobrze się bawiliśmy odkrywając dziwne przejścia pod murami obronnymi i świątynią Trajana, deklamując Inwokację ze sceny amfiteatru i szukając monet dziwnego pochodzenia wśród okruchów białego marmuru. Największą radość sprawiło jednak spotkanie z wijem, czarną jadowitą stonogą (wije to ulubione agowe stworzenia). Trzeba wykazać się wyobraźnią przestrzenną, żeby umiejscowić konkretne budowle w danym miejscu przekazanym przez tabliczkę. To miasto antyczne podobno było handlową i kulturalną potęgą w III w. p. n. e. W bibliotece mieściło się ponad 200 000 tomów, które później Marek Antoniusz wywiózł Kleopatrze w jednym z licznych malutkich podarunków. Oczywiście prawie wszystko spłonęło, szkoda. Ruiny ruinami, gdzie te sławetne rzeźby? No tak, w Berlinie.  Oprócz antycznego wzgórza w Bergamie można zwiedzić również Asklepiejon (to tam leczył sławny wynalazca narkotyków Galen i spotykali się filozofowie), czerwoną bazylikę (ruiny egispskiej świątyni zamienionej w chrześcijański kościół) i dom Attalosa z mozaikami.

Sklep z dywanami

Sklep z dywanami

Kot w Bergamie

Kot w Bergamie

Zejście do teatru

Zejście do teatru

Amfiteatr w Bergamie

Amfiteatr w Bergamie

Stonoga lub jakiś inny wij

Stonoga lub jakiś inny wij

Akropol

Akropol

Akropol, świątynia Trajana

Akropol, świątynia Trajana

świątynia Trajana, a raczej to co z niej zostało

świątynia Trajana, a raczej to co z niej zostało

Widok na Bergamę

Widok na Bergamę

Widok z Akropolu na tamę

Widok z Akropolu na tamę

Widok z Akropolu na tamę.

Widok z Akropolu na tamę.

Uliczka w Bergamie

Uliczka w Bergamie

 

Uliczka w Bergamie

Uliczka w Bergamie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 myśli nt. „Akropol w Bergamie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>