Okolice placu Taksim i Istiklal Cadesi

Jednak mamy dużo szczęścia. Wróciliśmy z Ambasady Irańskiej w kiepskich nastrojach, wiadomość o tym, że musimy czekać na wizy tydzień czasu trochę nam pokrzyżowała plany. Zamierzaliśmy z samego rana wyjechać rowerami ze Stambułu gdzieś na północ w stronę Morza Czarnego i przy okazji zwiedzić Polonez – Polską wieś. W akcie rozpaczy wysłaliśmy wieczorem kilka maili do użytkowników portalu Warmshower (pomoc dla rowerzystów od rowerzystów) z prośbą o nocleg i nawet nie spodziewaliśmy się, że ktoś nam szybko odpowie.

Tramwaj na Istikial Cadesi

Tramwaj na Istiklal Cadesi

Rano w skrzynce mailowej czekała na nas miła niespodzianka, zaproszenie do domu od Adnana, który przyjął nas bardzo serdecznie. Dostaliśmy od niego mały pokoik w którym możemy spokojnie doczekać środy. Adnan jest Kurdem pochodzącym z Van, od 8 lat mieszka w Stambule i naucza biologii w miejscowym liceum. W lecie porusza się po Stambule rowerem, ale jak sam przyznaje jest dość szalone i niebezpieczne zajęcie. Adnan z zamiłowania jest ekologiem, prowadzi zajęcia w projekcie Eko – wioski. Ostatni wieczór spędziliśmy na rozmowie o jego projekcie, Adnan stara nam się również przybliżyć problematykę jego ojczyzny – Kurdystanu, który jest rozdarty przez czterech okupantów. Wszystkie informacje uzyskane od Adnana bardzo nam się przydadzą w dalszej podróży gdy będziemy jechali rowerami przez turecki, iracki i irański Kurdystan.

Cały dzisiejszy dzień spędziliśmy na bezcelowej włóczędze po Stambule, jakoś nawet specjalnie nie mamy zapału do zwiedzania do tego miasta. We wszystkich sztandarowych zabytkach Stambułu byliśmy już kilka lat temu, a że ceny biletów zwalają z nóg to jakoś nie bardzo nas ciągnie do ponownej wizyty. Dzisiaj kręciliśmy się po okolicach Galaty i Taksim Placu co jakiś czasu zatrzymując się na pyszny czaj, jutro ruszymy prawdopodobnie do azjatyckiej części miasta. Dzisiaj byliśmy też zobaczyć czy nie ma czegoś ciekawego na północ od Placu Taksim, ale trafiliśmy tylko na uliczki z warsztatami samochodowymi co nas szybko zniechęciło do tego kierunku.

Plac Taksim

Plac Taksim

Ulica Istikial przy Placu Taksim

Ulica Istikial przy Placu Taksim

Plac Taksim

Plac Taksim

W okolicach Placu Taksim cały czas dyżurują jednostki Policji w związku z manifestacjami, które miały miejsce po skandalu korupcyjnym w tureckim rządzie.

Istikial Cadesi

Istiklal Cadesi

Ulica Istiklali – czyli niekończący się pasaż handlowy ciągnący się od Placu Taksim do Wieży w Galacie. Po tej uliczce jeżdżą zabytkowe tramwaje po jednym torze, które mijają się w połowie drogi na mijankach. Sama ulica Istiklal to morze ludzi, którego końca nie widać, a jak w ten tłum wjeżdża tramwaj to sytuacja naprawdę jest ciekawa ;-)

Tramwaj na Istikial Cadesi

Tramwaj na Istiklal Cadesi

Trmawaj na Istikial Cadesi

Trmawaj na Istiklal Cadesi

Uliczka Stambułu

Uliczka Stambułu

Kolejna uliczka Stambułu

Kolejna uliczka Stambułu

Drewniany dom w starej części Stambułu.

Drewniany dom w starej części Stambułu.

Sklepy z oświetelniem

Sklepy z oświetleniem

Ciekawe w Stambule jest to, że niektóre całe ulice są obsadzone przez sklepy jednej branży. Na tym zdjęciu akurat sklepy z oświetleniem, uliczka miła około 200 metrów i wszystkie sklepy po obu stronach ulicy były tej samej branży. Marzy mi się taką ulica z rowerami i częściami rowerowymi.

Ulica z widokiem na wieżę Galata

Ulica z widokiem na wieżę Galata

Zabudowa na placu Taksim

Zabudowa na placu Taksim

I na koniec przypominamy o akcji pocztówka. Mała cegiełka wsparcia dla nas i pocztówka ze Stambułu wędruje na wskazany przez Ciebie adres. A może magnes na lodówkę ze Stambułu? Cegiełka 30 złotych i magnes leci do Ciebie przez Bosfor. Dziękujemy wszystkim którzy już nas wsparli, pocztówki już się adresują ;-)

Jedna myśl nt. „Okolice placu Taksim i Istiklal Cadesi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>